סחרחורות אצל ילדים – מה הגורמים וכיצד ניתן לטפל

סחרחורות אצל ילדים – מה הגורמים וכיצד ניתן לטפל

סחרחורות מהווה תלונה שכיחה בקרב ילדים. סחרחורות אצל ילדים יכולות להופיע בשל מגוון סיבות שונות אשר יכולות להיות פשוטות יותר כגון: התייבשות או עליית חום או מורכבות יותר כגון: בעיות במערכת העצבים המרכזית או באוזן הפנימית. על כן, אם הילד שלכם מתלונן על סחרחורות, חשוב מאוד לבדוק בצורה רצינית האם מדובר על סחרחורות אמיתית הקרויה גם ורטיגו שבה הילד מתלונן על תנועה שלו או של הסביבה ומקורה לרוב יהיה בעיה כלשהי באוזן הפנימית או שמדובר על תחושה של חולשה או עילפון שהמקור שלהן לרוב יהיה בבעיות וסקולריות, לבביות ומטבוליות.

סחרחורות אצל ילדים- גורמים

כאמור, סחרחורות אצל ילדים יכולות לנבוע בשל סיבות שונות כגון:

בעיות מבניות מולדות של האוזן הפנימית אשר יכולות להתאפיין גם בחירשות או בעיות שיווי משקל, סחרחורות וחוסר יציבות, זיהומים באוזן הפנימית או התיכונה וכן דלקת בקרומי המוח עלולים לגרום לבעיות שיווי משקל חמורות מאוד, סחרחורות התקפית שפירה שהיא הפרעה אשר באה לידי ביטוי בהתקפי סחרחורות רציניים בגיל הצעיר, כאשר בהמשך החיים ההתקפים הללו חולפים ובמקומם אצל כ-30 אחוזים מהילדים יופיעו מיגרנות.

בשל הגיל הצעיר של הילדים, לא פעם הם מתקשים לבטא במילים תלונות כגון: חוסר יציבות, חוסר שיווי משקל או סחרחורות ועל כן לא פעם לוקח זמן עד שמגיעים עם הילד לאבחון הסיבה שבגינה הוא סובל מסחרחורות.

בעיות בשיווי המשקל

לעיתים סחרחורות אצל ילדים ינבעו בשל בעיות בשיווי המשקל. אותם ילדים יתקשו בביצוע פעולות מוטוריות פשוטות באופן יחסי בהתאם לגילם, כך לדוגמא: הם יאחרו ללמוד ללכת, יתקשו לרכב על אופניים, לטפס על מתקנים בגן שעשועים ולהשתתף בפעילויות ספורטיביות ובמשחקי כדור. ילדים מעין אלה יכולים בהמשך גם לפתח הפרעות חרדה והסתגרות על הרקע המדובר ועל כן, ילד אשר סובל מבעיות בשיווי המשקל ובגין זאת גם מסחרחורות, חייב לקבל טיפול מתאים וזאת כדי שהוא יוכל לחיות את חייו בצורה תקינה ובריאה מבחינה פיזית ונפשית.

איך מטפלים בסחרחורות בילדים?

טיפול בסחרחורות אצל ילדים צריך להיות בהתאם לגורם של הסחרחורות. אם מדובר על סחרחורות שנובעות בשל נוזלים באוזניים הרי שיש צורך לבצע ניתוח כפתורים ולנקז את הנוזלים. בהפרעות מהסוג שגורם לילדים בשלב מאוחר יותר גם לפתח מיגרנות ניתן לטפל באמצעות טיפול במיגרנות. במקרים בהם יש בעיה משולבת של ירידה בשמיעה וסחרחורות בגין בעיות מבניות באוזן הפנימית, זיהומים או תסמונות גנטיות שונות, ניתן להציע שיקום שמיעה וגם פיזיותרפיה ייעודית הרלוונטית לצורך שיווי משקל וחיזוק המערכת הווסטיבולרית של הילד. פיזיותרפיה מעין זאת מתבצעת על ידי פיזיותרפיסטים שיש להם הכשרה ייעודית לבעיות יציבות ושיווי משקל ובמהלך הטיפולים הם מתמקדים באימון הילד להשתמש בראייה ובמערכות התחושה של הגוף כדי לפצות על החוסרים שיש לו באוזן הפנימית.

הדבר החשוב ביותר לזכור הוא שברגע שחושדים או מבינים כי הילד סובל מסחרחורות, יש לפנות איתו לאבחון מקיף של הבעיה שבגינה הוא סובל מסחרחורות, על מנת שיקבל טיפול מתאים. כאשר מדובר על סחרחורות שנובעות בשל חולשה, חום או התייבשות, ניתן למנוע אותן מראש על ידי הקפדה על הורדת חום במקרה של מחלה ומעקב אחר חום הגוף, על ידי הקפדה שהילדה יכניס נוזלים לגופו ויאכל כמו שצריך וזאת כדי שלא יגיע למצב של סחרחורות הנובעות בגין חום גוף או חולשה גופנית. בכל מקרה של דלקת באוזן שיכולה לגרום לסחרחורות, יש לבדוק מול הרופא האם הילד זקוק לטיפול אנטיביוטי.

המאמר מהווה מידע כללי בלבד ואינו מחליף ייעוץ מקצועי. בכל מקרה של סחרחורות אצל ילדים יש לפנות לגורם רפואי ולטיפול מקצועי.

כתוב/כתבי תגובה